Yılmaz Dinçer – En İyi Santrforlardan Biriydi

1960’lı yıllarda Türkiye Birinci Ligi’nde top koşturan bir futbolcu daha, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bu dünyadan göçtü. O yıllarda, liglerimizin en üst kademesinde beş takımla temsil edilen İzmir’in tarihî kulüplerinden Altınordu’nun forvet hattında oynayan Yılmaz Dinçer’di bu futbolcu. Birkaç sene önce, benim gibi futbol tarihine meraklı arkadaşım Orhan Berent’le birlikte, merhum Erkan Velioğlu’yla görüşüyorduk. Bir müddet sonra bulunduğumuz mekâna, çok zayıf ve halinden hasta olduğu anlaşılan bir beyefendi girdi. Erkan Velioğlu bu beyefendinin takım arkadaşı Yılmaz Dinçer olduğunu söyledi ve onun futbolculuk vasfını şu sözlerle özetledi: “Metin Oktay’dan sonra Türkiye’nin en iyi üç santrforundan biriydi.”

O gün Yılmaz Dinçer’in hayat hikâyesini de kısaca dinlemiştik. 1939’da dünyaya gelmiş, lisanslı olarak 1956’da, Zonguldak’ın en eski kulüplerinden Kömürspor’da oynamaya başlamıştı. Henüz ne Milli Lig’in ne vilayet kulüplerinin kurulduğu o yıllarda, Kömürspor Zonguldak’ın en güçlü takımı olarak dikkati çekiyordu. Bu kulüpte oynadığı futbolla başarılı olan Yılmaz Dinçer, Zonguldak karmasına da seçilmişti. 1960 Haziran’ında düzenlenen  ve İstanbul kulüpleri dışında Adapazarı, İzmit ve Zonguldak karmalarının katıldığı Cemal Gürsel Kupası maçlarında, İstanbul İnönü Stadı’nda mücadele etmişti.

Gece Postası gazetesinden aldığımız bu fotoğrafta, Zonguldak karması 18 Haziran 1960’ta Karagümrük’le oynadığı maçtan önce görülüyor. Yılmaz Dinçer ayakta, sağ baştaki futbolcu.

1960-61 sezonunda Altınordu’ya transfer olan Yılmaz Dinçer, özellikle ertesi sezon takımının hemen hemen tüm maçlarında oynamış ve 48 golün 13’ünü atarak büyük katkı yapmıştı. İzmir’e geldiği ilk yıl, bekâr oyuncuların kaldığı lojmandaki oda arkadaşı Melih Garipler, onun hareketli ve iyi bir santrfor olduğunu, özellikle kafa toplarında çok etkili olduğunu belirtiyor. İki kanattan yapılan ortaları iyi takip edip pozisyon alması sayesinde, kafayla pek çok gol atmış Yılmaz Dinçer.

Altınordu’nun 1962-63 kadrosu. Ayaktakiler (soldan sağa): Bülent Esel, Sefer Türker, Yılmaz Dinçer, Altan Sayın, Sedat Oyguç, Muhterem Ar. Oturanlar: Oğuz Turan, Yılmaz Doğangenç, Hüseyin Esti, Melih Garipler, Selim Taylan.

Altınordulu futbolcular, hocaları Sait Altınordu ile bir arada. Kulübün efsanevi ismi karşısında oturanlar Yılmaz Dinçer, Muhterem Ar ve Mümin Özkasap. Onların arkasında Nehir Çetintaş, Sait Altınordu’nun arkasında Melih Garipler görülüyor.

1962-63 sezonunda Karşıyaka’dan transfer edilen Yılmaz Doğangenç’ten  (Kalaycı Yılmaz) birkaç yaş küçük olduğu için gazetelerde ismi Küçük Yılmaz olarak geçmeye başlamış. 1963-64 sezonunda gol sayısı azalsa da, özellikle Altınordu’nun düşme endişesi yaşadığı ligin ikinci yarısındaki kritik maçlarda attığı gollerle takımına önemli puanlar kazandırmış. 1964-65 sezonunda geçirdiği ağır sakatlık yüzünden hiç forma giyemezken takımı Altınordu da Türkiye İkinci Ligi’ne düşmüş. Altınordu 1965-66 sezonunda mücadele ettiği İkinci Lig’den tekrar Birinci Lig’e çıkarken, Yılmaz Dinçer de attığı gollerle bu başarıda önemli pay sahibi olmuş.

Yılmaz Dinçer, 14 Mart 1964’te oynanan maçta, takımının ikinci golünü kafayla atmış.

Yılmaz Dinçer bir gün sonra oynanan Feriköy maçında da iki gol atmış.

Altınordu’nun tekrar Birinci Lig’e yükseldiği 1966-67 sezonu, Yılmaz Dinçer’in de kırmızı-lacivertli takımdaki son sezonu olmuş. Kulüp başkanı Candoğan Sakaoğlu ile yaşadığı bir ihtilaf yüzünden takımdan ayrılmış. 1967-68 sezonunda İkinci Lig’de mücadele eden İzmir ekibi Ülküspor’da forma giymiş. Bir süre de İzmir’in köklü amatör kulüplerinden Yeşilova’da mücadele etmiş. Fakat kendi ifadesiyle futboldan soğuduğu için 30 yaşına varmadan sahalara veda etmiş. Ardından on beş yılı İstanbul Beşiktaş’ta olmak üzere, yirmi beş yıl boyunca taksi şoförlüğü yapmış.

Yılmaz Dinçer (alt sıra, sağdan ikinci), Ülküspor’da Altay kaptanı Kazım Yıldız’la (üst sıra, sağdan üçüncü) birlikte top koşturmuştu.

Yılmaz Dinçer geçirdiği menisküs ameliyatı yüzünden 1964-65 sezonunda futbol oynayamamış.

Melih Garipler (solda) ve Yılmaz Dinçer.

Son yıllarında ciddi bir böbrek rahatsızlığı geçiren Yılmaz Dinçer, tanıştığımız o gün hastalığın verdiği aşırı kilo kaybından muzdaripti. Daha sonra, solunum yollarından da ciddi sorunlar yaşadığını öğrendik. Melih Garipler’in ifadesiyle “çok saf ve temiz” bir insan olan Yılmaz Dinçer yaşadığı bu dertler yüzünden, erken denebilecek bir yaşta, 29 Kasım 2017’de son nefesini verdi.

Yılmaz Dinçer ve Erkan Velioğlu. İzmir, Ağustos 2012.

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta

Fethi Aytuna Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.