Özcan Altuğ: Bir Gol Attı, Tarihe Geçti

Günümüzde Süper Lig adıyla anılan ulusal düzeydeki lig organizasyonu, 63 yıl önce – 21 Şubat 1959’da Milli Lig adıyla başlamıştı. Milli Lig’de ilk golü, İzmirspor sol açığı Özcan Altuğ, Sıtkı Taşer’in koruduğu Beykoz kalesine atarak tarihe geçti. Bu golün ayrıntısına geçmeden önce Milli Lig’in başladığı o ilk güne bakalım. İstanbul, Ankara ve İzmir Liglerinin tamamlanması ardından hiç ara vermeden Milli Lig müsabakalarına 21 Şubat 1959’da başlandı. Sürenin hayli az olması nedeniyle 16 takım iki gruba ayrıldı. Milli Lig tarihinin ilk müsabakaları İstanbul’da İstanbulspor-Hacettepe, Ankara’da Gençlerbirliği-Adalet ve İzmir’de İzmirspor-Beykoz maçları oldu. İstanbul ve Ankara’daki müsabakalar bazı gazetelere göre 13’te, bazılarına göreyse 13.15’te başladı. İzmir’deki maçın başlama saatiyse bütün gazetelerde 13.30 olarak verilmişti. İstanbulspor-Hacettepe müsabakasının ilk yarısı golsüz bitti. Ankara’daki müsabakada ilk golü 43. dakikada Adalet takımı attı. İzmir’deki müsabakadaysa ilk golü İzmirsporlu Özcan bazı gazetelere göre 10. dakikada, bazılarına göre de 11. dakikada kaydetti. Dolayısıyla bu gol, Türkiye ligleri tarihinin ilk golü olarak kayıtlara geçti.

İzmirspor, 21 Şubat 1959’da Beykoz’la oynadığı ilk lig maçına işte bu kadroyla çıkmıştı. Soldan sağa ayaktakiler: Seyfi Talay, Necdet Elmasoğlu, Özcan Altuğ, Ali Erener, Cenap Doruk, Doğan Özkoç, Şaban Gülcan. Oturanlar: Nurettin Terzi, Cahit Ellier, Kamuran Soykıray, Aykut Akkor. (Demokrat İzmir)

Yeni Asır gazetesinin 22 Şubat 1959 tarihli nüshasında İzmirspor’un oynadığı futbol şu satırlarla övülüyordu: “İzmirspor dün ilk devrede hakikaten takdirle seyredilen ve taraftarlarının özlediği futbol oynadı. Sarı siyahlı İstanbul takımına karşı deplasmanlı, paslı oyun çıkaran lacivert beyazlılar hak ettikleri galibiyeti temin ederken, takımda bilhassa Seyfi, Kamuran, Aykut ve Ali çok iyiydiler. Cezası sona eren solaçık Özcan da uzun müddetten beri takımdan uzak kalmasına rağmen faydalı idi. Attığı ilk golde iki futbolcu arasından sıyrılışı, çektiği şut kadar nefisti.” Aynı satırlarda lig tarihimizin ilk golü şöyle anlatılıyordu: “11. dakikada Cenap’ın Ali’ye, onun da ortaya aktardığı topa mükemmel hamle yapan sol açık Özcan, Ekerbiçer’le Hasan’ın arasından rahatça sıyrıldı. Ceza sahası içerisinde sert vuruşu Sıtkı’nın kapattığı zaviyeden kaleye girdi.” Demokrat İzmir gazetesi de bu golü şöyle aktarıyordu: “Hasan ve Ekerbiçer arasından uzatılan ileri pası yakalayan Özcan, ceza sahası içine girip hemen attığı şutla Sıtkı’yı sağından mağlup etti.” Baskılı oyununu sürdüren İzmirspor, Cenap’ın 26. dakikada attığı golle ilk yarıyı 2-0 galip kapadı. 69. dakikada Beykoz, Şirzat’ın ayağından bir gol kazandı ve maç 2-1 İzmirspor’un galibiyetiyle bitti.

Milli Lig/Süper Lig tarihinin ilk golünün fotoğrafı ne yazık ki hiçbir gazetede yok. Yeni Asır gazetesinde İzmirspor-Beykoz maçına ait sadece bu fotoğraf var. Bütün gazeteler bundan sonra oynanan Altay-Beşiktaş maçına daha geniş yer ayırmış.

Milli Lig’in ilk golünü atarak tarihe geçen Özcan Altuğ’un gençlik yılları hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. 1935 doğumlu futbolcuyla ilgili rastladığımız ilk haber 9 Temmuz 1954 tarihli Türkiye Spor gazetesinde yer alıyor. Kütahya kulüplerinden Porsukspor hakkında hayli ayrıntılı bilgilerin verildiği yazıda, genç futbolcudan, “yetiştirdiği Özcan ismindeki oyuncusu bu sene Kasımpaşa’ya transfer olmuştur” diye bahsediliyor. Kasımpaşa’da iki sezon boyunca fazla forma şansı bulamayan genç futbolcunun, İstanbul Liginin 1955-56 sezonu ikinci yarısında hiç oynamaması askere gitmiş olma ihtimalini güçlendiriyor. Onunla ilgili bir sonraki habere 1957 yazında rastlıyoruz. 1 Ağustos 1957 tarihli Yeni Asır’da kulüplere yeni katılan oyuncuların listesinin verildiği haberde İzmirspor’a girenler arasında Eskişehir’den gelen Özcan’ın adı da geçiyor. Bu durumda Özcan Altuğ Eskişehir’de askerliğini yaparken Karagücü veya Havagücü’nde oynamış olabilir.

Kasımpaşa’da solbek ve solhaf mevkilerinde oynayan Özcan Altuğ, 1957-58 sezonunda forma giymeye başladığı İzmirspor’da çoğunlukla solaçıkta görev yaptı. İzmirspor’a katıldıktan sonra İzmir Ligi’nin son iki sezonunda oynadı ve yazının başında belirttiğimiz gibi hiç ara vermeden 21 Şubat 1959’da başlayan Milli Lig’de takımının ve lig tarihinin ilk golünü attı. İlginçtir, bu gol Özcan Altuğ’un o ilk sezonda  14 maçta attığı tek goldü. Ertesi yıl, İzmirspor ligdeki en büyük başarısını elde etti. Lacivert-beyazlılar 1959-60 sezonunu dördüncü bitirirken, Özcan Altuğ da 24 maçta oynayıp 4 gol atarak bu performansa önemli katkıda bulunuyordu.

17 Ekim 1959’da, İstanbul’da Beykoz’la karşılaşan İzmirspor on biri. Soldan sağa ayaktakiler: Ali Erener, Orhan Utkuoğlu, Burhan Şeflek, Cahit Ellier, Özcan Altuğ, Necdet Elmasoğlu, Şaban Gülcan. Oturanlar: Güven Önüt, Cenap Doruk, Aykut Akkor, Nedim Baloğulları.

Bir sezon daha İzmirspor’da oynayan Özcan Altuğ 1961-62 sezonunda Göztepe’ye transfer oldu. Ancak yeni takımında fazla forma şansı bulamayınca 1962-63 sezonunda İzmirspor’a döndü. İzmirspor’da son kez bu sezonda görev yapan Özcan Altuğ’un ertesi sezon Kültürspor’da oynadığını yine küçük bir gazete haberinden öğreniyoruz. İzmir mahalli profesyonel liginde mücadele edip birinci olan Kültürspor, İstanbul birincisi Taksim ve Ankara birincisi Petrolspor ile Türkiye İkinci Ligi’ne yükselme maçları oynarken, Özcan Altuğ da kaptan olarak takımın başında sahaya çıkmış.

(Akşam)

Mahalli liglerle  ilgili haberlere fazla yer verilmediği için Özcan Altuğ o sezon sonunda futbolu bıraktı mı yoksa bir yıl daha Kültürspor’da oynadı mı bilmiyoruz. Onunla ilgili bir sonraki haber İzmirspor’da menajerlik yaptığı döneme ait ve ne yazık ki sportif bir olayla ilgili değil. 19 Şubat 1966’da Altay ile İzmirspor arasında oynanan lig maçının 55. dakikasında saha içinde çıkan kavga sırasında hakem Doğan Babacan, bazı futbolcular ve Özcan Altuğ’dan kendisine vurdukları için şikayetçi olmuş ve olay mahkemeye taşınmış.   

Milli Lig’in ilk maçı için sahaya çıkan futbolcular, muhtemelen yerel ligler biter bitmez başlayan bu yeni maratonda tarihe geçtiklerinin farkında değildiler. Nitekim 1998’de Karşıya’da emlakçılıkla uğraştığı dükkanda kendisiyle yapılan röportajda Özcan Altuğ,  “Liglerin ilk golünü attığımı 15 sene önce öğrendim. O tarihe kadar bundan haberim olmadı,” diyordu. Günün futbolcularında forma aşkı kalmadığını belirten Altuğ sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Formamı çok seviyordum. Oynadığım dönemde Beşiktaş 25 bin liraya beni transfer etmek istedi. İzmirspor aşkı ağır bastı ve gitmedim. İzmirspor ile 15 bin liraya sözleşme imzaladım. O parayı da babam istemediği için kulübüme bağışladım. Biz Çarşamba, Cumartesi ve Pazar olmak üzere haftada üç maç oynardık. O zamanki toplar ve saha şartları çok ağırdı. Buna rağmen yorulmak nedir bilmezdik. Şimdiki futbolcular ise en lüks yerlerde kalıyor, en kral yerlerde kamp yapıp, en güzel sahalarda top koşturuyor. Haftada iki maç oynayınca da ‘yoruluyoruz’ diyor. Olmaz böyle bir şey. Futbolcu bu kadar rahat olamaz. Bizim ayağımızda lif gerilirdi, ayağımıza alkollü bez koyar oynamaya devam ederdik. Ama şimdiki oyuncu hafif bir sakatlıkta ben oynamıyorum deyip işin içinden çıkıyor”.

Üst sıra (soldan sağa): Seyfi Talay, Mustafa Soykan, Özcan Altuğ, Doğan Özkoç. Alt sıra: Nizamettin, Güven Önüt, Cenap Doruk.

Bu röportajdan kısa bir süre sonra, 1999’da hayatını kaybeden Özcan Altuğ, ilk golü dört büyük takımın oyuncularından biri atsa heykelinin dikileceğini belirterek unutulmaktan yakınmıştı. Altuğ, vefatından uzun bir süre sonra olsa da hatırlandı. İzmirspor kulüp binası karşısındaki parkta, lacivert-beyazlıların efsanevi iki ismi Tarık Gençay ve Seyfi Talay’la birlikte yapılan rölyefi, Mayıs 2018’de düzenlenen bir törenle açıldı.

 


    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.